Leczenie bielactwa

Bielactwo to choroba, która nie jest do końca znana medycynie. Według licznych badań, bielactwo to choroba o charakterze autoimmunologicznym.

Bielactwo – co to za choroba?
Bielactwo to przypadłość, która nie zawsze określana jest mianem choroby. Wszak, brak pigmentu we włosach, skórze czy tęczówkach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jest tylko i wyłącznie problemem o charakterze kosmetycznym.

Bielactwo – co przyczynia się do występowania?
Czynniki kształtujące bielactwo są bezustannie poddawane badaniom. Na ten moment medycyna nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która pozwalałaby ustalić co tak naprawdę stanowi przyczynę tej dolegliwości.

Dowiedziono jedynie, że bielactwo może mieć podłoże genetyczne. W przypadku około 20% zdiagnozowanych przypadków, bielactwo pojawiało się do kilku pokoleń wstecz w danej rodzinie.

Bielactwo – konsekwencje zdrowotne wynikające z nieleczenia
Zaburzenia pigmentacji nie niosą zagrożenia dla organizmu danej jednostki. W zasadzie, można tę chorobę zignorować, choć warto stale poddawać kontroli – zarówno skórę, jak i włosy.

Nie mniej jednak, ze względu na fakt, iż ma ona ogromny wpływ na urodę danej jednostki – bardzo duża liczba osób podejmuje trudy leczenia i usuwania tego nieestetycznego defektu.

Bielactwo – jak leczyć?
Leczenie bielactwa ze względu na relatywnie małą znajomość medycyny nie stanowi do najłatwiejszych. Wszak, nierzadko terapia wymaga zastosowania kilku różnych metod leczenia.

Zdecydowanie najpowszechniejszą metodą leczenia bielactwa jest naświetlanie skóry/włosów pokrytych środkami światłouczulającymi. Taka terapia jest skuteczna, ale trwa zwykle minimum kilkanaście miesięcy. A efekty niestety nie są gwarantowane.

Innym rozwiązaniem jest realizacja tzw. autoprzeszczepu. Pacjent poddawany jest trudom przeniesienia zdrowej tkanki skórnej w miejsce zmienione chorobowo. To dosyć inwazyjny zabieg, jednakże cechuje go niezwykle wysoka skuteczność.

Niekiedy, zaleceniem lekarza może być stosowanie kuracji farmakologicznej. Coraz częściej, pojawiają się również różnego rodzaju suplementy diet na bielactwo.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *