Chrapanie – jak leczyć?

Według najnowszych badań, niemal 40% Polaków boryka się z chrapaniem. Z tego grona, aż ¾ stanowią mężczyźni. To właśnie część męska częściej narzeka na te zjawisko. Częściowo uwarunkowane jest to przez niezdrowy tryb życia, częściowo przez budowę dróg oddechowych.

Chrapanie to nie tylko zjawisko akustyczne!
Chrapanie przez zdecydowaną większość, definiowane jest jako „pomrukiwanie” w czasie snu. Mało kto wie z czego wynika i jakie może nieść za sobą konsekwencje.

Chrapanie stanowi przypadłość, która wywoływana jest przez powstające niedrożności w układzie oddechowym danej jednostki. Zbyt duża ilość dwutlenku węgla w organizmie sprawia, że do mózgu wysyłany jest sygnał alarmujący. Reakcją zwrotną jest pobudzenie dodatkowych mięśni znajdujących się w drogach oddechowych, co skutkuje powstawaniem tego defektu.

Nieleczenie chrapania może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Ta przypadłość przyczynia się w głównej mierze do bezdechu sennego, a konkretniej – kilkusekundowych przerw w oddychaniu. Bezdech senny występować może nawet do kilku tysięcy razy w ciągu jednej nocy. To bardzo poważne zagrożenie, którego skutkiem może być nawet zawał serca.

W najlepszym wypadku, notoryczne chrapanie skutkować będzie jedynie bólami głowy, problemami z erekcją oraz zaburzeniami koncentracji.

Chrapanie – jak leczyć?
Chrapanie to przypadłość, którą z powodzeniem można poddawać leczeniu. Jej eliminacja jest jak najbardziej możliwa. Wystarczy, że zlokalizujemy przyczynę.

Niekiedy wystarczająca okazuje się zmiana trybu życia na zdrowszy, a konkretniej:

  • Eliminacja używek (rzucenie palenia i zaprzestanie picia alkoholu)
  • Poprawa nawyków żywieniowych
  • Wzmożona aktywność fizyczna

Spory wpływ na występowanie chrapania ma również komfort naszego snu. Warto zatem zadbać o to, by łóżko zostało odpowiednio przygotowane.

Ponadto, w leczeniu zastosowanie znajdują tabletki na chrapanie, spraye na chrapanie oraz specjalistyczne aparaty zwiększające ciśnienie w drogach oddechowych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *